Z Estate Invest

LOGO YATAY TRANSPARAN
cyprus, kyrenia, city-1913049.jpg

7 Eylül 2023

İSKELE

Kuzey Kıbrıs’ın doğusundaki bölge, gayrimenkul yatırımı için son beş yılda oldukça çekici fırsatlar sunmuştur. “Fasıl 96” olarak adlandırılan dikey mimari, bölgenin belirgin özelliğidir. Antalya Konyaaltı’na benzeyen bu bölge, yüksek binaların önünde ana yol ve alt geçitlerle entegre edilmiş Long Beach adlı muhteşem plaja sahiptir. Kuzey Avrupalılar, Ruslar ve İranlılar ağırlıklı olarak yatırım yapmış olup bölgenin büyümesine katkıda bulunmuşlardır. Bafra oteller bölgesine yakınlığı da bölgeyi daha çekici hale getirmektedir. İskele, Gazimağusa’ya 20 dakika, Ercan Havalimanı’na 45 dakika, Lefkoşa’ya 60 dakika ve Girne’ye 1 saat 15 dakika uzaklıktadır.

ESENTEPE-TATLISU

Kuzey Kıbrıs’ın kuzeye ve Türkiye’ye bakan Esentepe ve Tatlısu bölgesi, Girne-Dipkarpaz yolu üzerinde konumlanmıştır. Bu bölgede iki kat imar izni bulunmaktadır. Konsept projeler, villa veya alt kat bahçe stüdyo daireleri ile üst katlarda 1+1, 2+1 düzenindeki penthouse daireleri içermektedir. İskele bölgesine göre daha denize yakın olan bu projeler, Beşparmak Dağları’nın etekleri ve Akdeniz kıyısında hızla büyüyen birçok projeyi içermektedir. Özellikle wellness turizmiyle entegre olan bazı firmaların projeleri, gelecekte ciddi yatırım fırsatları sunmaktadır. Bölge, genellikle Alman, İngiliz ve Rus yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bölgeye yapılan bu yatırımlar, sezon dışında da kullanım imkanlarını artırarak ciddi bir değer artışı sağlamaktadır. Bölge, Girne’ye 30-45 dakika, Ercan Havalimanı’na 45 dakika uzaklıktadır.

AKANTHOU 7

GÜZELYURT-LEFKE

Kuzey Kıbrıs’ın batısında bulunan bölge, narenciye ve çilek bahçeleri ile ünlüdür. Lefke, uluslararası “Cittaslow” (yavaş şehir) belgesine sahiptir. Bu gelişmekte olan bölgede wellness ve sağlık turizmi konseptli projeler gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek, plastik cerrahi ve geriatri konularında odaklanan bir hastane projesi ile bölgedeki kiralama sürelerinin yıl boyunca devam etmesi hedeflenmektedir. Denize sıfır, dikey mimariye sahip projeler, muazzam gün batımı ve Akdeniz manzarasına sahiptir. Bölge, Lefkoşa’ya 30 dakika, Ercan Havalimanı’na 45 dakika ve Girne’ye ise 60 dakika uzaklıktadır.

MERKEZ İLÇELER (ŞEHİRLER) – (GİRNE- MAGOSA-LEFKOŞA)

İlçe merkezlerinde genellikle tekil binalar inşa edilmektedir. Bu bölgelerdeki gayrimenkul yatırımları, diğer bölgelerden farklı olarak genellikle uzun vadeli öğrenci kiralamasına odaklanmıştır. İlçe merkezlerinde kira gelirleri geri dönüş açısından iyi olmasına rağmen, ev değer artış hızları diğer bölgelerle aynı seviyede değildir. Ayrıca, konsept projelerde kiralama hizmetleri alarak kira geliri elde edebilirken, merkezdeki uzun vadeli kiralamaların yönetimi yatırımcı tarafından yapılmalıdır.

5